• Po – Pá 8:30 – 15:30, 543 212 488
  • HOT LINE – 727 894 590
facebook instagram youtube
Kolik to stojí?

Druhy skel

Skleněné obklady > Materiály > Druhy skel

Typy skel a jejich použití

Na této stránce bychom Vás rádi seznámili se základními typy skel, jejich rozdíly a použití. Typů skel a jejich označení je na trhu mnoho, proto se názvy sklovin mohou lišit dle konkrétního výrobce či zažitého názvosloví prodejcem.

Pokud Vám nějaký typ skla v nabídce chybí a měli byste o něj zájem, napište nám prosím na email sklo@alfastyl.cz a my Vám zašleme aktuální dostupnost a možné použití. Pracujeme s několika dodavateli a máme opravdu široký záběr a možnosti v dodání standardních i speciálních typů skel.

Sklo čiré a extra čiré

Základní typ skla, který se používá na veškeré aplikace jak do sprchových koutů, posuvných či otočných dveří, skleněných stěn a příček nebo zábradlí. Díky hladkému povrchu se sklo lehce čistí. Sklo může být použité průhledné, lakované do odstínů RAL/NCS či metalických barev, případně na skla pískujeme či na sklo tiskneme grafické motivy. Sklo je možné kalit ESG.

  • Obyčejné čiré sklo FLOAT – má mírný nádech dozelena, který mírně zkreslí odstín zejména u lakovaných skle či při položení na světlou plochu. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm, na zakázku pak až 3900 mm.
  • Extra čiré sklo DIAMANT – sklo bez znatelného nádechu dozelena, chemicky čištěné od oxidů železa. Hrana skla se při malé hloubce jeví do bíla až modra v porovnání s obyčejným sklem Float, kde je výrazně zelená. Extra čiré sklo je nutno použít v místech, kde je nežádoucí zkreslení odstínu např. u lakovaných skel světlými odstíny. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm, na zakázku pak až 3900 mm.

Více informací a srovnání mezi čirým (float) a extra čirým sklem (diamant) naleznete v našem článku zde.

Sklo probarvené ve hmotě (Planibel)

Sklem Planibel je označováno sklo tónované, kouřové či probarvené ve hmotě. Sklo je průhledné, avšak zbarvení skla pohlcuje sluneční paprsky a tím zabraňuje jejich vstupu do interiéru. Barevný odstín získává sklo již při tavení, a to přidáním oxidů kovů. Sklo se vyrábí v několika základních odstínech. Mezi nejpoužívanější patří Planibel bronzový, šedý a tmavě šedý.

Kouřové sklo je vyráběno v různých tloušťkách 4, 6, 8 a 10 mm pro rozmanité aplikace. Tloušťka 4 mm se používá zejména v nábytku jako dekorativní výplň dvířek a dveří. Velmi moderně vypadá v kombinaci s černými hliníkovými rámy. Silnější skla se pak používají na skleněné dveře jak posuvné, tak otočné, skleněné příčky, sprchové zástěny, zábradlí apod. Sklo je možné kalit ESG. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.

 

Sklo matné, satinované, mléčné (Satinato/Matelux)

Typickou vlastností satinovaného skla je, že je matné, průsvitné, ale neprůhledné. Sklo je u nás označováno jako Satinato nebo Matelux, někdy je zákazníky označováno jako mléčné sklo, matované apod. Matného povrchu se u skla dosahuje chemickým leptáním povrchu. Tato metoda se mnohem snadněji čistí oproti pískovanému sklu, na kterém často zůstávají otisky prstů. S orientací matné strany skla a jejím čištění Vám rádi pomůžeme. Pro různé aplikace se sklo používá jinak.

Matné provedení čirého a extra čirého skla je dostupné ve stejném provedení FLOAT a DIAMANT. Mimo tzv. bílá satinata jsou na trhu ještě zabarvená skla do odstínů šedé nebo do bronzové barvy. Standardně je matná pouze jedna strana skla, druhá strana je hladká. Některé typy skel mohou být matovány i oboustranně. Sklo je možné kalit ESG.

  • Matné sklo Satinato FLOAT – má mírný nádech dozelena a matný povrch z jedné strany skla. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.
  • Matné sklo Satinato DIAMANT – sklo bez znatelného nádechu dozelena. Satinato má matný povrch z jedné strany skla.  Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.
  • Matné sklo Satinato bronzové – sklo probarvené ve hmotě do bronzova s matným povrchem z jedné strany. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.
  • Matné sklo Satinato šedé – sklo probarvené ve hmotě do tmavě šedé barvy s matným povrchem z jedné strany. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.

LUX RAFF STONE – matné sklo s odolným povrchem antiscratch

Speciální typ leptaného skla vyráběné podobnou metodou jako skla Satinato. Sklo má však hrubší, kameninovou strukturu a je vysoce odolné vůči poškrábání. Díky své odolnosti je tato sklovina nejpoužívanější v oblasti výroby skleněných pracovních desek, desek jídelních stolů a barů. Extrémní pevnost a odolnost skla zaručují bezproblémové použití při běžné práci v kuchyni včetně krájení, klepání řízků, položení horké pánve apod.

Sklo je možno kalit ESG a díky tomu odolává i vysokým teplotám (až 350 st.) Maximální rozměry skleněné tabule je 3200x1600mm. Momentálně je toto sklo dostupné ve variantě extra čiré Diamant tloušťky 10 mm, vhodné pro pracovní a stolové desky a čiré sklo Float tloušťky 6 mm vhodné pro skleněné obklady.

Zrcadla a jejich druhy

Zrcadla patří mezi obecně známé a velmi používané typy pokovených skel v interiéru. Odrazové vlastnosti sklo získá pokovením jedné strany čirého skla vrstvou stříbra a mědi. Pokovená plocha je pak za zadní strany chráněná zeleným či šedým lakem (daného výrobcem).

Zrcadla bohužel není možno kalit ESG. Jako ochranu zrcadel doporučujeme použití bezpečnostní fólie. Ochranná fólie zabrání vysypání velkých ostrých střepů při rozbití zrcadla a je schopna udržet jeho tvar, aby se nevysypalo například z rámu dveří. Zrcadla jsou určena výhradně pro aplikaci v interiéru.

Vedle standardních stříbrných zrcadel jsou poslední dobou velmi moderní tónované zrcadla do bronzové či šedé barvy. Použití zrcadel je rozmanité, používají se zejména jako výplňová skla dveří v šatnách, zrcadla v rámu na pověšení v koupelnách či chodbách, případně lepená přímo na zeď jako obklad.

  • Zrcadlo stříbrné – standardní zrcadlo, se kterým se můžete setkat všude. Zrcadlo je dostupné v tloušťkách 3, 4, 5, 6 mm. Vhodnou tloušťku posuzujeme podle velikosti poptávaného zrcadla. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.
  • Zrcadlo bronzové – zrcadlo s bronzovým nádechem, které je dostupné pouze ve tl. 4 mm. Jedná se o sklo s nanesenou vrstvou stříbra a mědi chráněnou navíc lakem. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.
  • Zrcadlo šedé –Kouřové šedé zrcadlo, které je velmi moderní jako designových doplněk je dostupné pouze v tloušťce 4 mm. Maximální velikost skla je 3200 x 1600 mm.

Bezpečnostní, vrstvená skla VSG

Vrstveným sklem se označuje produkt, který je slepen ze dvou a více skleněných tabulí za použití speciální bezpečnostní fólie. Slepit je možné jak čirá skla, tak skla Planibel – probarvená ve hmotě. Lepená skla je možno tónovat do různých odstínů za pomocí barevných fólií. Tím jsme schopni dostáhnout široké škály odstínů skla, které zůstane průhledné či průsvitné.

Standardní vrstvená skla prodávaná v tabulích nejsou kalená. Skla označována jako Connex jsou dodávána v různých tloušťkách 4 , 6, 8 a 10 mm a v provedení čirém a mléčném. Skla Connex jsou používána zejména jako výplňová skla v interiéru a komerčních prostorách.

Pro dosažení maximální bezpečnosti je častým požadavkem vrstvit kalené sklo s bezpečnostní fólií. Na výběr jsou čiré, mléčné a barevné fólie. Označení VSG ESG je dnes normou pro aplikace na skleněné zábradlí, pochozí skla, skleněné markýzy či stříšky apod. Tvrzené sklo samo o sobě má 7x větší odolnost vůči rozbití. Při vrstvení VSG se při případné havárii nerozpadne, ale bezpečnostní fólie a druhé sklo jej podrží pohromadě.

Lakované sklo na zakázku v barvách RAL a NCS

Vyrábíme vlastní řadu lakovaných skel, která jsou kalená a je možné je lakovat do libovolných odstínů RAL a NCS, případně metalických efektů. Pro lakování volíme jako základní surovinu čiré nebo extra čiré sklo. Pro dosažení matného efektu je lakováno matné sklo satinato nebo ornamentní sklo Touch 3D s hloubkovým efektem.

Lakovaná skla používáme zejména na skleněné obklady za kuchyňskou linku, skleněné obložení stěn v interiéru či jako výplňová skla do posuvných dveří do šaten apod. S lakovanými skly máme bohaté zkušenosti a rádi Vám při výběru barvy aplikace poradíme.

Více informací naleznete v sekci skleněné obklady.

Barevné sklo Lacobel a Matelac

Skla Lacobel a Matelac jsou lakovaná skla výrobce AGC. Skla jsou lakována již z výroby ve velkých tabulích, kdy na čirá nebo extra čirá skla výrobce nanese vysoce kvalitní lak, který nezatěžuje životní prostředí. Tloušťka skel je 4 mm. Sklo Lacobel je lakované sklo s lesklým povrchem, sklo Matelac je pak sklo s matným povrchem. Barevná skla jsou vyráběna ve standardní škále až 20 různých odstínů. Skla jsou určena především k interiérovým aplikacím a jako výplňová skla do rámů dveří.

Skla je možné řezat, brousit, vrtat, ale nedají se kalit ESG. Sklo lez podlepit bezpečnostní fólií. Obecně nedoporučujeme nekalená skla používat jako skleněný obklad do kuchyně. Skla spolehlivě odolávají teplotě max. 50-80°C a je vysoká pravděpodobnost prasknutí v oblasti plynového sporáku. Na skleněné obklady používáme výhradně kalená skla ESG, které lakujeme po kalení.

Momentálně držíme skladem skla Lacobel a Matelac v základních barvách jako černá, bílá, šedá a béžová. Ostatní odstíny jsou na poptání u výrobce. Maximální velikost skla je 2550 x 1600 mm.